Головна
загрузка...
Авторське право / Аграрне право / Адвокатура / Адміністративне право / Адміністративний процес / Бюджетна система / Гірське право / Цивільний процес / Цивільне право / Європейське право / Житлове право / Виборче право / Інформаційне право / Виконавче провадження / Історія політичних вчень / Конкурсне право / Конституційне право зарубіжних країн / Конституційне право Росії / Криміналістика / Міжнародне право / Спадкове право / Право власності / Право соціального забезпечення / Право юридичних осіб / Правознавство / Підприємницьке право / Сімейне право / Соціологія права / Судова психіатрія / Судова справа / Митне право / Теорія та історія держави і права / Трудове право / Кримінальне право / Кримінальний процес / Фінансове право / Екологічне право / Ювенальна юстиція / Юридична антропологія / Юридична техніка / Юридична етика
Головна >
Юридичні науки >
Міжнародне право >
« Попередня Наступна »
Ю. М. Колосов, Е. С. Кривчикова. Міжнародне право: підручник / відп. ред. А. Н. Вилегжаніна. - М.: Вища освіта, Юрайт-Іедат. - 1012 с., 2009 - перейти до змісту підручника

22.4. Кодифікація і прогресивний розвиток застосовного міжнародного права

загрузка...

ГА ООН, визнавши формулювання Нюрнберзьких принципів питанням «першорядної важливості», доручила цю завдання Комітету з кодифікації міжнародного права82. Створена в 1947 р. як допоміжного органу ГА ООН Комісія міжнародного права на своїй першій сесії приступила до розробки проекту Кодексу злочинів проти миру і безпеки людства. У 1954 р. Комісія представила з коментарями перший проект Кодексу, що складався з чотирьох статей. Стаття 1 проекту Кодексу кваліфікувала дії, спрямовані проти миру і безпеки людства, в якості міжнародних злочинів, що тягнуть індивідуальну відповідальність. У тексті документа до числа таких злочинів віднесено: будь-який акт

агресії або її загроза; підготовка владою держави застосування збройної сили проти іншої держави, крім випадків, передбачених Статутом ООН; ведення, заохочення владою якої держави терористичної діяльності; дії влади будь-якої держави, що порушують зобов'язання, засновані на міжнародному договорі, метою якого є забезпечення міжнародного миру та безпеки; анексія території іншої держави; втручання у внутрішні справи іншої держави; злочин геноциду; порушення законів і звичаїв війни; злочини проти людяності. Злочинними також визнавалися змова, замах, підбурювання і співучасть у вчиненні будь-якого з вищевказаних злочинів.

Проект Кодексу 1954 не був прийнятий через відсутність на той момент міжнародно-правових документів, що містять визначення агресії. Можливість подальшої розробки проекту Кодексу з'явилася в 1974 р. після прийняття ГА ООН резолюції, що містить визначення агресії. У 1991 р. був вироблений черговий проект Кодексу; його особливістю став великий перелік діянь, які кваліфікуються як злочини проти миру і безпеки людства. До такого переліку увійшли: агресія; загроза агресією; втручання у внутрішні справи держави; колоніалізм, інші форми іноземного панування; геноцид; апартеїд; вербування, використання, фінансування, навчання найманців; систематичне, масове порушення прав людини; військові злочини; тероризм; незаконний обіг наркотичних засобів; навмисний і серйозної шкоди навколишньому середовищу.

Враховуючи представлені зауваження урядів, підсумки обговорення проекту Кодексу 1991 р. в шостому Комітеті ГА ООН, Комісія міжнародного права в 1996 р. на 48-й сесії прийняла - 'остаточний проект Кодексу злочинів проти миру і безпеки людства (Draft Code of Crimes Against the Peace and Security of Mankind). У проекті 1996 Комісія істотно скоротила перелік злочинів, виключивши з нього загрозу застосування сили; втручання у внутрішні справи держави; колони-; ализм й інші форми іноземного панування; апартеїд; вербування, використання, фінансування, навчання найманців; навмисний і серйозної шкоди навколишньому середовищі. У звіті вказуючи-

лось, що Комісія діяла в інтересах прийняття Кодексу та отримання підтримки урядів. Мається на увазі, що прийняття Кодексу жодною мірою не перешкоджає подальшому розвитку цієї важливої ??галузі права.

Проект кодексу 1996 складається з 20 статей. Частина I зачіпає загальні положення: сфера дії та застосування цієї *

Кодексу (ст. 1), питання покарання (ст. 3), видачі передбачуваних злочинців (ст. 10), судові гарантії обвинуваченим (ст . 11), обставини, що виключають (ст. 14) і пом'якшують (ст. 15) провину. У даних статтях знайшли відображення положення прийнятих в 1973 р. ГА ООН «Принципів міжнародного співробітництва щодо виявлення, арешту, видачі та покарання осіб, винних у військових злочинах і злочинах проти людства».

Згідно ст. 1 злочини, перелічені в проекті Кодексу, кваліфікуються як злочини проти миру і безпеки людства на підставі міжнародного права. Дане положення означає, що кваліфікація (відсутність кваліфікації) будь-якого діяння в якості кримінально караного за нормами національного права не зачіпає і не впливає на кваліфікацію згідно з міжнародним правом. Однак міжнародно-правова кваліфікація діянь не торкається компетенції національних судів у визначенні міри покарання за злочин, зазначений у проекті Кодексу, у вирішенні при розгляді відповідних справ, інших питань кримінального права та процесу.

Стаття 2 проекту Кодексу підтверджує принцип індивідуальної кримінальної відповідальності. Комісія вказала, що даний принцип, будучи «наріжним каменем міжнародного кримінального права», є неминущим спадщиною Нюрнберга, так як «наповнює сенсом заборона злочинів з права, забезпечуючи, що окремі особи, які вчинили такі злочини, несуть за це відповідальність і підлягають покаранню» . Індивід підлягає відповідальності за злочин агресії, якщо в якості керівника або організатора він бере активну участь або віддає наказ про плануванні, підготовці, початку або проведенні агресії, яку здійснюють державою (ст. 16). За інші злочину особа відповідально у разі: їх умисного вчинення (п. «а» ст. 2); співучасті у їх вчиненні (п. «Ь» - «f» ст. 2); вчинення замаху на злочин (п. «g »ст. 2). Відповідальність настає у разі вчиненого злочину (дії або бездіяльності) і в разі замаху на злочин, якщо воно не було доведено до кінця з обставинами, не залежних від дій або намірів особи.

У частині II проекту Кодексу міститься перелік злочинів, які кваліфікуються за міжнародним правом як злочини проти миру і безпеки людства: агресія, військові злочини, злочини проти людяності, злочин геноциду, злочини проти персоналу ООН і пов'язаного з нею персоналу. Відповідно до ст. 16 проекту Кодексу особа, яка як керівник або організатор бере активну участь або віддає наказ про плануванні, підготовці, початку або проведенні агресії, яку здійснюють державою, несе відповідальність за злочин агресії. При розробці проекту Кодексу Комісія обмежилася розглядом питання кримінальної відповідальності індивіда, не зачіпаючи питань відповідальності держави за агресію. Було зазначено, що відповідальність особи за вчинення злочину агресії «тісно і органічно пов'язане з вчиненням агресії державою» 83.

Включення злочинів проти персоналу ООН та зв'язаного з нею персоналу в перелік злочинів, передбачених проектом Кодексу (ст. 19), їх кваліфікація як злочини проти миру і безпеки людства обумовлені їх особливою тяжкістю, тим, що дані дії мають наслідки для всього міжнародного співтовариства, оскільки спрямовані проти самої системи підтримання міжнародного миру і безпеки. Дана стаття не застосовується щодо персоналу, задіяного в якості комбатантів в операціях ООН, здійснюваних на підставі гл. VII Статуту ООН як примусового заходу, так як на дані операції поширюються норми міжнародного гуманітарного права. Положення ст. 19 проекту Кодексу в чому спираються на норми Конвенції про безпеку персоналу ООН та зв'язаного з нею персоналу 1994

Стаття 18 проекту Кодексу містять перелік діянь, які кваліфікуються як злочини проти людяності. Умова кваліфікації: дії відбувалися систематично або в широких масштабах, інспірувалися або направлялися прави-будівництві або будь-якою організацією або групою. До злочинних діянь віднесено: катування; винищення; поневолення; переслідування за політичними, расовими, релігійними або етнічними мотивами; институционализированная дискримінація за расовою, етнічною, релігійною ознаками; довільна депортація, інші нелюдські діяння, що завдають серйозної шкоди фізичним *

чеський або психічної недоторканності, здоров'ю або чоло

веческого достоїнству.

Стаття 20 проекту Кодексу передбачає, що будь-яке військове злочин є злочином проти миру і безпеки людства, якщо відбувається систематично або в широких масштабах. У переліку таких злочинів відтворюються відповідні положення Женевських конвенцій 1949 р. і Додаткових протоколів 1977

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =