Головна
загрузка...
Головна >
Економічні науки >
Податки та оподаткування >
« Попередня Наступна »
Ф.Н.Філіна, І.А.Толмачев. ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ: відповіді на всі спірні питання, 2008 - перейти до змісту підручника

15.11. Підписи

загрузка...
Пункт 6 ст. 169 Податкового кодексу РФ визначає, що рахунок-фактура повинен бути підписаний керівником і головним бухгалтером організації або іншими особами, уповноваженими на те наказом (іншим розпорядчим документом) з організації або довіреністю від імені організації. Виглядати цей наказ може так:

ТОВ "Продекспорт"

Наказ N 1 Від 1 cічня 2008 р. "Про призначення осіб, які мають право підписувати рахунки-фактури"

Дозволити підписувати рахунки-фактури за:

1. Керівника ТОВ "Продекспорт" заступнику генерального директора Слівенко Тетяні Олександрівні.

2. Головного бухгалтера бухгалтеру Рожкової Валентині Іванівні.

Генеральний директор Кошкарев М.Д.

При виставленні рахунку-фактури індивідуальним підприємцем рахунок-фактура підписується індивідуальним підприємцем із зазначенням реквізитів свідоцтва про державну реєстрацію цього індивідуального підприємця.

Зверніть увагу, на рахунку-фактурі повинна бути проставлена ??підпис посадової особи. Використання факсимільного відтворення підпису за допомогою механічного або іншого копіювання на рахунку-фактурі не допускається (Лист ФНС Росії від 7 квітня 2005 р. N

03-1-03/557/11).

Судова практика в даному випадку суперечлива. На думку одних суддів, факсимільне відтворення підписів керівника та головного бухгалтера організації-постачальника на рахунку-фактурі не перешкоджає відрахування ПДВ. До такого висновку не раз приходили судді - в Постановах ФАС Московського округу від 15 травня 2006

, 11 травня 2006 р. у справі N КА-А40/2894-06, ФАС Західно-Сибірського округу від 1 червня 2005 р. у справі N Ф04-3163/2005 (11544-А46-3).

Інші ж суди підтримують чиновників у їх вимогах. Як приклад можна привести Постанови ФАС Східно-Сибірського округу від 20 липня 2005 р. N А19-2073/05-5-Ф02-3384/05-С1, ФАС Далекосхідного округу від 2 листопада 2005 р. N Ф03-А51/05- 2/3488.

Додамо, що в Постанові N 914 приведена "типова" форма рахунку-фактури, в якій присутній розшифровка підписів особи, що його підписала. Однак подібної вимоги не міститься в ст. 169 Податкового кодексу РФ. Незважаючи на це, чиновники відмовляють у відрахуванні з

103

тим рахунками-фактурами, які подібних розшифровок не містять. Скажімо, на думку Мінфіну Росії, висловлену в Листі від 5 квітня 2004 р. N 04-03-1/54, підпис на увазі не тільки наявність розчерку посадової особи, але і вказівка ??його прізвища та ініціалів.

Треба сказати, що арбітражна практика по даній спірної проблеми досить суперечлива. Так, ФАС Північно-Кавказького округу в Постанові від 26 травня 2004 р. у справі N Ф08-2202/2004-858А вказував, що "розшифровка підписів на рахунку-фактурі випливає з вимог норми права, спрямованої на встановлення тієї обставини, що рахунок- фактура повинен бути підписаний належним особою ".

А в Постанові ФАС Далекосхідного округу від 14 серпня 2003 р. N Ф03-А59/03-2/1841 суд навів такі аргументи: відповідно до ст.

9 Федерального закону "Про бухгалтерський облік" всі господарські операції, що проводяться організацією, повинні оформлятися первинними обліковими документами. Ці папери повинні містити всі обов'язкові реквізити, в тому числі і підписи керівника та головного бухгалтера. Вимога про розшифровку особистих підписів міститься в п. 13 Положення ведення бухгалтерського обліку та бухгалтерської звітності (затв. Наказом Мінфіну Росії від 29 липня 1998 р. N 34н).

Аналогічні висновки містяться також у Постановах ФАС Московського округу від 3 серпня 2006 р. у справі N КА-А41/7230-06-п, ФАС Уральського округу від 12 лютого 2007 р. у справі

N Ф09-11778/06-С2.

Доводи чиновників і деяких суддів неспроможні. По-перше, рахунок-фактура не є первинним документом. Адже в ст. 9 Федерального закону від 21 листопада 1996 р. N 129-ФЗ "Про бухгалтерський облік" сказано: первинні документи - це ті, на підставі яких в обліку відображають господарські операції. Рахунок-фактура ж служить лише для того, щоб прийняти ПДВ до відрахування. По-друге, як ми вже не раз підкреслювали, в п. 2 ст. 169 Податкового кодексу РФ чітко зазначено, що "невиконання вимог до рахунку-фактурі, не передбачених пунктами 5 і 6 статті 169 Податкового кодексу РФ, не може бути підставою для відмови прийняти до відрахування суми податку, пред'явлені продавцем". Розшифровки підпису ст. 169 Податкового кодексу РФ не передбачено. Більше того, відповідно до п. 5 ст. 3 Податкового кодексу РФ "ні на кого не може бути покладено обов'язок сплачувати податки і збори ... в іншому порядку, ніж це визначено цим Кодексом".

На щастя, арбітражна практика знає багато прикладів, коли платникам податків вдавалося довести абсурдність вимог інспекторів. Як приклад можна навести Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 7 лютого 2007 р. N А19-11894/06-9-30-Ф02-229/07-С1. Суд прийняв сторону платника податків, вказавши, що розшифровка підпису прямо не встановлена ??в числі обов'язкових реквізитів, перелічених у ст. 169 Податкового кодексу РФ. Тому відсутність розшифровки підписів керівника та головного бухгалтера не може служити підставою відмови у відрахуванні ПДВ. Така ж позиція викладена в Постановах ФАС Московського округу від 3 червня 2003 р. у справі N КА-А40/2899-03, Північно-Західного округу від 17 березня 2003 р. у справі N А42-6317/02-С3, Західно-Сибірського округу від 14 липня 2003 р. у справі N Ф04/3275-

868/А46-2003.

Для тих, хто не хоче сперечатися з перевіряючими інспекторами, можна порадити приводити розшифровку підписів осіб, завізували рахунок-фактуру. Але якщо такої розшифровки у вас не буде, пам'ятайте, що і по такому документу організація або підприємець має право зарахувати суму ПДВ.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =