загрузка...
Авторське право / Аграрне право / Адвокатура / Адміністративне право / Адміністративний процес / Бюджетна система / Гірське право / Цивільний процес / Цивільне право / Європейське право / Житлове право / Виборче право / Інформаційне право / Виконавче провадження / Історія політичних вчень / Конкурсне право / Конституційне право зарубіжних країн / Конституційне право Росії / Криміналістика / Міжнародне право / Спадкове право / Право власності / Право соціального забезпечення / Право юридичних осіб / Правознавство / Підприємницьке право / Сімейне право / Соціологія права / Судова психіатрія / Судова справа / Митне право / Теорія та історія держави і права / Трудове право / Кримінальне право / Кримінальний процес / Фінансове право / Екологічне право / Ювенальна юстиція / Юридична антропологія / Юридична техніка / Юридична етика
Головна >
Юридичні науки >
Бюджетна система >
« Попередня Наступна »
Є.Ю. ГРАЧОВА. Коментар до Бюджетного кодексу Російської Федерації (постатейний), 1998 - перейти до змісту підручника

142. Форми міжбюджетних трансфертів, які надаються з місцевих бюджетів

загрузка...
Коментар до статті 142

Стаття, що закріплює можливість надання міжбюджетних трансфертів з місцевих бюджетів у таких формах: 1)

дотації з бюджетів муніципальних районів на вирівнювання бюджетної забезпеченості поселень; 2)

субсидії, що перераховуються з бюджетів поселень до бюджетів муніципальних районів на вирішення питань місцевого значення міжмуніципальної характеру; 3)

субсидії, що перераховуються до бюджетів суб'єктів Російської Федерації для формування регіональних фондів фінансової підтримки поселень; 4)

субсидії, що перераховуються до бюджетів суб'єктів Російської Федерації для формування регіональних фондів фінансової підтримки муніципальних районів ( міських округів), 5)

інші міжбюджетні трансферти (1).

(1) Бюджетний кодекс РФ (в редакції від 24.07.2007) / / СЗ РФ. 03.08.1998. N 31. Ст. 3823.

Аналіз зазначеної статті дозволяє зробити кілька висновків.

По-перше, в якості форм міжбюджетних трансфертів, які надаються з коштів місцевих бюджетів, можуть виступати тільки безоплатні та безповоротні перерахування, немає можливості використовувати в якості форми бюджетні кредити.

Новелою Бюджетного кодексу РФ є те, що законодавець фактично відмежовує бюджетний кредит від міжбюджетних трансфертів, розглядаючи його як самостійної форми перерозподілу бюджетних коштів. Підтвердженням тому служить положення, що міститься в ч. 1 ст. 93.3. У разі якщо надані бюджетні кредити не погашені у встановлені терміни, залишок непогашених кредитів, включаючи відсотки, штрафи і пені, стягується в порядку, встановленому Міністерством фінансів Російської Федерації, за рахунок міжбюджетних трансфертів (за винятком субвенцій бюджетам суб'єктів Російської Федерації з федерального бюджету), а також за рахунок відрахувань від федеральних податків і зборів, податків, передбачених спеціальними податковими режимами, що підлягають зарахуванню до бюджету суб'єкта Російської Федерації (1).

(1) Бюджетний кодекс РФ (в редакції від 24.07.2007) / / СЗ РФ. 03.08.1998. N 31. Ст. 3823.

По-друге, міжбюджетні трансферти можуть надаватися з місцевих бюджетів як нижчестоящим місцевим бюджетам (наприклад, бюджетам поселень з бюджетів муніципальних районів), так і бюджетам вищих рівнів бюджетної системи Російської Федерації-регіональним і федеральному бюджетам.

Стаття 142.1. Порядок надання дотацій на вирівнювання бюджетної забезпеченості поселень з бюджету муніципального району

Коментар до статті 142.1

коментованої статті закріплюється можливість та умови надання дотацій на вирівнювання бюджетної забезпеченості поселень, рівень якої визначається розрахунковим шляхом з урахуванням певних факторів, що впливають на економічний стан.

Зазначені дотації утворюють в структурі бюджету муніципального освіти районний фонд фінансової підтримки поселень.

Умови формування фонду підтримки, а також порядок його використання визначається актами суб'єкта РФ.

Стаття 142.2. Субсидії бюджету суб'єкта Російської Федерації з місцевих бюджетів Коментар до статті 142.2

Стаття, що закріплює норму, яка є винятком із загального правила, якого дотримується законодавець при викладі порядку надання міжбюджетних трансфертів.

Так, законом суб'єкта Російської Федерації може бути передбачено надання бюджету суб'єкта Російської Федерації субсидій з бюджетів поселень і (або) муніципальних районів (міських округів), в яких у звітному фінансовому році розрахункові податкові доходи місцевих бюджетів ( без урахування податкових доходів за додатковими нормативами відрахувань) перевищували рівень, встановлений законом суб'єкта Російської Федерації.

Закріплюючи можливість досягнення певного рівня бюджетної забезпеченості, на наш погляд, в рамках даної норми законодавцем визнається можливість профіциту місцевого бюджету, за умови якого і передбачається фінансувати бюджет суб'єкта РФ.

Як зазначається у статті, зазначений рівень не може бути встановлений нижче двократного середнього відповідно по поселенням або муніципальним районам (міським округах) даного суб'єкта Російської Федерації рівня в розрахунку на одного жителя.

Порядок, терміни зарахування і розподілу передбачаються згідно з законом суб'єкта Російської Федерації про бюджет суб'єкта Російської Федерації.

Стаття 142.3. Порядок надання субсидій з бюджетів поселень бюджетам муніципальних районів на вирішення питань місцевого значення міжмуніципальної характеру

Коментар до статті 142.3

коментованої статті передбачається можливість надання субсидій в рамках вирішення питань міжмуніципального характеру .

Відповідно до ст. 15 ФЗ "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в РФ" до питань місцевого значення міжмуніципальної характеру належать, наприклад: -

дорожня діяльність щодо автомобільних доріг місцевого значення поза межами населених пунктів у межах муніципального району, а також здійснення інших повноважень у галузі використання автомобільних доріг та здійснення дорожньої діяльності відповідно до законодавства Російської Федерації; -

створення умов для надання транспортних послуг населенню та організація транспортного обслуговування населення між поселеннями в межах муніципального району.

При цьому встановлюється вимога до порядку формування представницького органу (п. 1 ч. 4 ст. 35 Федерального закону "Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації").

У рамках статті встановлюються лише загальні принципи регулювання. Цілі, порядок розрахунку та зарахування вказаних субсидій визначаються з урахуванням вирішуваних на даний момент питань місцевого значення та закріплюються муніципальними актами.

Стаття 142.4. Інші міжбюджетні трансферти бюджетам поселень з бюджетів муніципальних районів

Коментар до статті 142.4

Виходячи з аналізу форм трансфертів, закріплених ст. 142 БК РФ, і загального змісту коментованої статті, можна припустити, що можливою формою міжбюджетних трансфертів з бюджетів поселень місцевим бюджетам виступатимуть субсидії, призначені для вирішення будь-яких поточних питань, за винятком питань місцевого значення міжмуніципальної характеру.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =

енциклопедія  біфштекс  індичка  мус  наполеон