Головна
загрузка...
Головна >
Економічні науки >
Податки та оподаткування >
« Попередня Наступна »
Ф.Н.Філіна, І.А.Толмачев. ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ: відповіді на всі спірні питання, 2008 - перейти до змісту підручника

12.8. Нарахування пені за непідтвердженими експорту

загрузка...
З якої дати нараховуються пені, якщо право на застосування ставки ПДВ 0 відсотків не підтверджене протягом 180 днів з дати експорту (п. 9 ст. 165 НК РФ)? Податковий кодекс РФ містить суперечливі норми, що регулюють дане питання. З одного боку, згідно зі ст. 165 НК РФ обов'язок заплатити податок виникає тільки на 181-й день після експорту за умови, що ні зібрані документи. З іншого - моментом визначення податкової бази в такому випадку є день відвантаження або оплати (п. 9 ст. 165 НК РФ).

З даного питання існує дві точки зору.

Офіційна позиція полягає в тому, що пені за непідтвердженими експорту нараховуються починаючи з 21-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбувся експорт. У Листі Мінфіну Росії від 28.07.2006 N 03-04-15/140 фінансове відомство роз'яснило, що якщо пакет документів, що обгрунтовують застосування нульової ставки ПДВ, не зібрано протягом 180 днів, то пені нараховуються за кожний календарний день прострочення виконання обов'язку зі сплати податку з 21-го числа місяця, наступного за місяцем відвантаження товарів на експорт, і до того дня, коли платник податків або сплатить податок за ставкою 18 (10) відсотків, або подасть податкову декларацію за ставкою 0 відсотків з документами, що підтверджують її застосування.

Є приклади судових рішень, які підтверджують такий підхід (Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 06.09.2005 N А33-26909/04-С6-Ф02-4268/05-С1).

У той же час Президія ВАС РФ дотримується іншої позиції - пені нараховуються з 181-го дня. У Постанові від 16.05.2006 N 15326/05 у справі N А73-865/2005-10 Президія ВАС РФ вказав, що з приписів п. 9 ст. 165 НК РФ слід, що обов'язок по сплаті податку на додану вартість у визначених цією нормою обставин виникає на 181-й день з дати випуску товарів регіональними митними органами в режимі експорту або транзиту. Тому передбачені ст. 75 НК РФ пені нараховуються починаючи з 181-го дня і до дня подання податкової декларації за податковою ставкою 0 відсотків разом із зазначеними Кодексом документами. Є приклади судових рішень, в яких застосовується такий же підхід (Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 12.

07.2007 N А33-20786/06-Ф02-4385/07 у справі N А33-20786 / 06, Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 10.11.2006 N А78-

5984/05-С2-27/392-Ф02-5563/06-С1 у справі N А78-5984/05- С2-27/392).

Чи повертаються пені, сплачені за попередні 180 днів при непідтвердження права на застосування ставки ПДВ 0 відсотків, якщо це право підтверджено в подальшому (п. 9 ст. 165 НК РФ)?

Офіційна позиція полягає в тому, що пені не повертаються, оскільки ст. 165 НК РФ говорить лише про повернення податку. У Листі Мінфіну Росії від 24.09.2004 N 03-04-08/73 "Про обчислення ПДВ при реалізації товарів на експорт" фінансове відомство роз'яснює, що п. 9 ст. 165 НК РФ встановлено, що, якщо платник податку подає до податкових органів документи (їх копії), що обгрунтовують застосування ставки податку на додану вартість у розмірі 0 відсотків, після закінчення вищевказаних 180 днів, повертаються тільки сплачені суми ПДВ. При цьому повернення раніше сплачених сум пені не передбачений.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =