загрузка...
Головна >
Економічні науки >
Податки та оподаткування >
« Попередня Наступна »
Ф.Н.Філіна, І.А.Толмачев. ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ: відповіді на всі спірні питання, 2008 - перейти до змісту підручника

12.1. Нюанси, пов'язані з поданням необхідних документів

загрузка...
Чи вправі податковий орган донарахувати ПДВ за ставкою 18 (10) відсотків за непідтвердженими експорту до закінчення 180 днів? Згідно п. 9 ст. 165 НК РФ документи, що підтверджують обгрунтованість застосування податкової ставки 0 відсотків, платники податків, за винятком тих, які не зобов'язані представляти митну декларацію, повинні представити не пізніше 180 днів з дати розміщення товарів під відповідний митний режим. Якщо документи не зібрані на 181 день рахуючи з зазначеної дати, платник податків повинен застосувати до операції ставку ПДВ 10 (18) відсотків. Податковий орган при проведенні перевірки може донарахувати податок за відповідною ставкою.

Питання про ставку податку в ситуації, коли документи, представлені в податковий орган на підтвердження обгрунтованості застосування податкової ставки 0 відсотків, не відповідають вимогам ст. 165 НК РФ, Податковий кодекс не роз'яснює.

З даного питання є дві точки зору.

Офіційна позиція полягає в тому, що донарахування податку за ставкою 10 (18) відсотків до закінчення 180 днів від дати розміщення товарів під відповідний митний режим при непідтвердження експорту допускається. У Листі ФНС Росії від 09.08.2006 N ШТ-6-03/786 @ "Про направлення Роз'яснень за II квартал 2006 року з окремих питань, пов'язаних із застосуванням законодавства з податку на додану вартість" (разом з Роз'ясненнями з окремих питань, пов'язаних з застосуванням законодавства з податку на додану вартість при здійсненні операцій, передбачених пунктом 1 статті 164 Податкового кодексу Російської Федерації) сказано наступне. Якщо платник податку подає до податкового органу декларацію за ставкою 0 відсотків і документи, що підтверджують ставку 0 відсотків, то при їх невідповідності ст. 165 НК РФ податковий орган може провести донарахування податку за ставкою 10 (18) відсотків до закінчення 180 днів від дати розміщення товарів під відповідний митний режим. Є приклад судового рішення, що підтверджує даний підхід (Постанова ФАС Далекосхідного округу від 07.

06.2007, 31.05.2007 N Ф03-А16/07-2/1691 у справі N А16-35/2007-4 ).

Інша точка зору, підтримана прикладами судових рішень, полягає в неприпустимості донарахування податку на додану вартість до закінчення 180 днів. Так, наприклад, в Постанові ФАС Поволзької округу від 10.10.2006 у справі N А72-1899/2006-13/89 суд прийшов до висновку про те, що якщо право на застосування нульової ставки заявлено раніше, ніж зібрано повний комплект підтверджуючих документів, то податковий орган, відмовляючи у застосуванні зазначеної ставки, має право провести нарахування ПДВ лише в тому випадку, якщо минув 180-денний термін з дати оформлення ВМД. У Постанові ФАС Поволзької округу від 14.04.2006 у справі N А65-13146/2005 суд вказав, що подання неповного комплекту документів, що підтверджують ставку 0 відсотків, до закінчення 180 днів від дати розміщення товарів під відповідний митний режим не могло позбавити платників податків права на відшкодування податку, оскільки ці документи представлені в податковий орган до закінчення 180 днів, наданих законом платнику податків для збору пакету документів.

Інше цікаве запитання: чи потрібно для підтвердження ставки ПДВ 0 відсотків представляти документи, які вже здавалися в інспекції (п. 10 ст. 165 НК РФ)? Офіційна позиція з цього питання полягає в тому, що при подачі уточненої декларації за ставкою ПДВ 0 відсотків до декларації потрібно докласти повний комплект документів, що підтверджують право на застосування цієї ставки податку, незалежно від того, що ці ж документи здавалися разом з основною декларацією. У Листі Мінфіну Росії від 13.05.2004 N 04-03-08/30 "Про подачі уточненої декларації з ПДВ за ставкою 0 відсотків" фінансове відомство роз'яснює, що відповідно до п. 10 ст. 165 НК РФ одночасно з подачею податкової декларації з ПДВ за ставкою 0 відсотків до податкового органу подаються документи, перелік яких встановлений цією статтею НК РФ. Тому при поданні до податкового органу уточненої декларації з ПДВ за ставкою 0 відсотків слід повторно подавати копії зазначених документів.

Є приклади судових рішень, які підтверджують такий підхід (Постанова ФАС західносибірських округу від 13.04.2005 N Ф04-1493/2005 (9468-А75-14)).

Прихильники іншої позиції вважають, що при подачі уточненої декларації, а також при заяві вирахувань в більш пізньому періоді (якщо право на застосування ставки 0 відсотків вже підтверджено) повторно представляти документи не треба, оскільки такого обов'язку НК РФ не

81

встановлює. Судова практика підтверджує дану точку зору. Так, наприклад, у Постанові Президії ВАС РФ від 21.11.2006 N 9196/06 у справі N А40-32696/05-107-238 суд вказав, що суспільство пред'явило до відшкодування суми податку за тим же експортними операціями і тим же податкових періодів, по яких застосування податкової ставки 0 відсотків вже визнано інспекцією правомірним, але в частині, що відноситься до податкових обчислюватись, документальне підтвердження яких суспільством отримано в більш пізньому податковому періоді. Суд прийшов до наступного висновку: неподання суспільством документів, встановлених ст. 165 НК РФ, саме по собі не є підставою для відмови у відшкодуванні ПДВ за тим експортними операціями, за якими податкова інспекція на підставі раніше поданих документів вже визнала правомірність застосування ставки 0 відсотків. Аналогічні висновки містять: Постанова ФАС Північно-Західного округу від 13.03.2007 у справі N А56-32448/2005, Постанова ФАС Північно-Західного округу від 09.02.2007 у справі N А05-8058/2006, Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 27.02 .2007 N А33-8079/06-Ф02-699/07 у справі N А33-8079/06.

Ще один цікавий момент. Чи потрібно подавати до інспекції переклад підтвердних документів, складених іноземною мовою (ст. 165 НК РФ)? Офіційна позиція полягає в тому, що платник податків зобов'язаний подавати переклад документів, складених іноземною мовою. При цьому наголошується, що переказ може бути представлений як у складі документів, передбачених ст. 165 НК РФ, так і на вимогу податкового органу (Лист ФНС Росії від 11.10.2006 N ШТ-6-03/996 @ "Про направлення Роз'яснень за III квартал 2006 року з окремих питань, пов'язаних із застосуванням законодавства з податку на додану вартість" (разом з Роз'ясненнями з окремих питань, пов'язаних із застосуванням законодавства з податку на додану вартість при здійсненні операцій, передбачених пунктом 1 статті 164 Податкового кодексу Російської Федерації). Є приклади судових рішень, в яких суд вказав на необхідність подання перекладу (Постанова ФАС Волго- Вятського округу від 05.07.2007 у справі N А82-18817/2005-99).

Автори відзначають, що платник податків не зобов'язаний подавати переклад документів, складених іноземною мовою. Водночас у інспекції є право зажадати такий переклад при камеральній перевірці поданих документів. Такий підхід підтримує судова практика. Так, в Постанові ФАС Уральського округу від 04.07.2007 N Ф09-5027/07-С2 у справі N А60-33636/06 суд вказав, що неподання перекладів документів на російську мову без вимоги податкового органу їх уявити не є безумовною підставою для відмови у підтвердженні права платника податку на застосування ставки 0 відсотків і відрахувань по ПДВ. Аналогічні висновки містять: Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від

03.05.2007 N А19-20436/06-20-Ф02-2311/07 у справі N А19-20436/06-20, Постанова ФАС

Східно-Сибірського округу від 01.03.2007 N А19-8332/06-Ф02-780/07 у справі N А19-8332/06, Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 14.02.2007 N А19 -17090/06-11-Ф02-322/07-С1 у справі N А19-17090/06-11, Постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 07.02.2007 N А19-17320/06-11-Ф02-124/07- С1 по справі N А19-17320/06-11.

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =

енциклопедія  біфштекс  індичка  мус  наполеон