загрузка...
Головна >
Економічні науки >
Податки та оподаткування >
« Попередня Наступна »
Ф.Н.Філіна, І.А.Толмачев. ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ: відповіді на всі спірні питання, 2008 - перейти до змісту підручника

11.1.5. Послуги, пов'язані з експортом Сертифікація вантажу

загрузка...
Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ послуги, безпосередньо пов'язані з експортом товарів, оподатковуються ПДВ за ставкою 0 відсотків. При цьому перелік таких послуг є відкритим. Однозначної відповіді на питання, чи відноситься до подібних послуг сертифікація вантажу, що вивозиться в режимі експорту, Податковий кодекс РФ не містить.

Є приклади судових рішень, з яких випливає, що сертифікація вантажу обумовлена ??вимогами щодо безпеки перевезення вантажів і тому безпосередньо пов'язана з експортом товару. Наприклад, в Постанові ФАС Північно-Західного округу від 23.10.2006 у справі N А42-11595/2005 суд вказав, що під сертифікацією в даному випадку розуміється відбір, дослідження проб вантажу з метою визначення транспортних характеристик і властивостей з точки зору безпеки товару при морській перевезенні, тобто дані послуги безпосередньо пов'язані з експортом товарів. Аналогічні висновки містять: Постанова ФАС Північно-Західного округу від 14.12.2006 у справі N А42-800/2006, Постанова ФАС Північно-Західного округу від 23.11.2006 у справі N А42-799/2006.

Послуги, супутні експедиторським

Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ послуги, безпосередньо пов'язані з експортом товарів, оподатковуються ПДВ за ставкою 0 відсотків. До таких послуг у цьому підпункті віднесені організація та супровід перевезень, перевезення і транспортування, організація,

73

супровід, навантаження і перевантаження вивозяться. Відповідно до положень ст. 801 ГК РФ перераховані послуги підпадають під поняття експедиторських. Податковий кодекс РФ не дає відповіді на питання, чи застосовується нульова ставка до додаткових послуг, що надаються експедиторами.

Є приклад судового рішення, з якого випливає, що супутні експедиторським послуги безпосередньо пов'язані з експортом і повинні обкладатися ПДВ за ставкою 0 відсотків.

Наприклад, в Постанові ФАС Поволзької округу від 20.10.2005 N А55-4132/2005-51 суд вказав, що надання експедиторських послуг, а також супутніх послуг, передбачених договором (наприклад, отримання потрібних для експорту або імпорту документів, виконання митних або інших формальностей, перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мит, зборів та інших витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу, його одержання у пункті призначення), оподатковується ПДВ за ставкою 0 відсотків.

Послуги, пов'язані з перевезенням

Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ послуги з організації і супроводу перевезень, перевезення та транспортуванні обкладаються ПДВ за ставкою 0 відсотків. Перелік таких послуг є відкритим, що породжує суперечки з податковими органами при наданні послуг, прямо не пойменованих в Кодексі.

Є приклади судових рішень, в яких робиться висновок про правомірність застосування нульової ставки до послуг, які не підпадають під визначення перевезення, однак пов'язаним з перевізним процесом (обслуговування і ремонт транспортних засобів, забезпечення перевізної тарою і т. п.).

Наприклад, в Постанові ФАС Московського округу від 28.05.2007, 30.05.2007 N КА-А40/4604-07-П у справі N А40-82615/05-107-627 суд вказав, що зворотний пробіг порожніх вагонів (провізна плата) до станції призначення, інформаційні послуги з супроводу транспортуються вагонів, нарахована амортизація, послуги по ремонту та утриманню рухомого складу та інші послуги, пов'язані з транспортуванням і супроводом експортних вантажів на власному та орендованому рухомому складі, є частинами єдиного перевізного процесу і обкладаються ПДВ за ставкою 0 відсотків.

Аналогічні висновки містять: Постанова ФАС Московського округу від 24.05.2007 N КА-А40/1746-07 у справі N А40-52422/06-127-234, Постанова ФАС Далекосхідного округу від 01.11.2006 , 25.10.2006 N Ф03-А73/06-2/3301 у справі N А73-13048/2005-19.

В іншому судовому документі - Постанові ФАС Московського округу від 29.03.2005, 23.03.2005 N КА-А40/1978-05 - суд визнав пов'язаними з експортом наступні послуги: надання цистерни експортеру, перевірку правильності наливу цистерн на наливну естакаді, підготовку залізничних цистерн до транспортування, їх технічне обслуговування та ремонт.

Є ще одне цікаве рішення суду. У Постанові ФАС Далекосхідного округу від 10.05.2006, 03.05.2006 N Ф03-А59/06-2/1249 у справі N А59-3687/05-С5 суд вказав, що вивезення контейнерів не відноситься до експорту товарів, але, оскільки контейнери використовувалися при транспортуванні експортованих та імпортованих товарів як транспортні засоби, без яких неможлива перевезення вантажу, послуги з перевезення контейнерів пов'язані з експортом та імпортом товарів.

Фрахтування судів

В силу пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ перевезення експортних вантажів обкладається ПДВ за ставкою 0 відсотків. Податкове законодавство не дає відповіді на наступні питання: чи належать послуги з фрахтування суден до перевезення і чи правомірно при їх наданні застосування даної ставки?

З даного питання є дві точки зору.

Суди виходять з того, що фрахтування суден являє собою оренду майна, а не перевезення, тому нульова ставка при наданні таких послуг не застосовується. У Постанові Президії ВАС РФ від 04.07.2006 N 2313/06 у справі N А55-7074/2004-43 суд вказав на те, що договір фрахтування судна на час (тайм-чартер) являє собою договір оренди майна, а не перевезення. Тому на дані послуги не поширюються положення п.

1 ст. 164 НК РФ, нульова ставка ПДВ при їх наданні не застосовується. Аналогічні висновки містять: Постанова Президії ВАС РФ від 04.07.2006 N 2316/06 у справі N А55-19253/04-34, Постанова ФАС Поволзької округу від 14.06.2007 у справі N А55-18095/2005.

У той же час є приклади судових рішень, в яких фрахтування віднесено до перевезення вантажів (Постанова ФАС Північно-Західного округу від 14.05.2007 у справі N А56-16353/2004, Постанова ФАС Північно-Західного округу від 05.03.2007 по справі N А56-

74

20653/2006, Постанова ФАС Північно-Західного округу від 23.04.2007 у справі N А56-

15268/2006).

Суборенда інфраструктури для транспортування експортного товару

Згідно з пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ послуги з організації і супроводу перевезень, перевезення та транспортуванні обкладаються ПДВ за ставкою 0 відсотків. Проте залишається відкритим питання, чи можна віднести до послуг з перевезення суборенду інфраструктури для транспортування експортних вантажів.

Є приклади судових рішень, з яких випливає, що при наданні таких послуг застосовується ставка 0 відсотків. Наприклад, в Постанові ФАС Далекосхідного округу від

24.01.2005 N Ф03-А51/04-2/4008 суд вказав, що без надання послуг з надання інфраструктури та території порту погрузка нафтопродуктів на морське судно від постачальника до покупця для їх подальшого транспортування морським транспортом неможлива. Отже, послуги з надання в суборенду інфраструктури та території порту взаємопов'язані безпосередньо із здійсненням вантажно-розвантажувальних робіт.

У якій сумі підпадає під ставку 0 відсотків вартість послуг з транспортування експортованих і імпортованих товарів? Офіційна позиція Мінфіну Росії полягає в тому, що за ставкою 0 відсотків обкладається повна вартість перевезення товарів. У Листі від

24.05.2006 N 03-04-08/108 фінансове відомство роз'яснює, що ставка ПДВ 0 відсотків застосовується щодо всієї вартості перевезення. Є приклади судових рішень та авторських консультацій, що підтверджують такий підхід. Наприклад, в Постанові Президії ВАС РФ від 24.12.2002 N 6018/02 суд дійшов висновку, що в податкову базу включається повна вартість послуг з перевезення. Аргументували цей підхід судді тим, що згідно ст. 164 НК РФ роботи і послуги, пов'язані з виробництвом і реалізацією товарів, що експортуються за межі РФ, оподатковуються за ставкою 0 відсотків. І при цьому в статті немає ніяких уточнень щодо того, що ставка 0 відсотків застосовується лише щодо частини послуг з транспортування товарів до кордону РФ.

У той же час є Лист УМНС Росії по Московській області від 31.10.2003 N 06-21/18753/Ц492 "Про транспортних витратах при імпорті товарів", в якому говориться, що за ставкою 0 відсотків обкладається тільки вартість транспортування товарів лише в межах РФ. Є приклади судових рішень та авторських консультацій, що підтверджують цю позицію. Наприклад, в Постанові ФАС Північно-Західного округу від 13.05.2002 N А21-1332/02-С1 суд підтримав висновок про те, що платник податків повинен був розділити вартість перевезення по території Росії і вартість перевезення по території іноземної держави. На думку суду, міжнародним перевезенням, що обкладається за ставкою 0 відсотків, є не весь маршрут від відправника до одержувача, а лише маршрут від відправника до кордону РФ.

Чи підпадають під дію ставки 0 відсотків послуги, для надання яких залучалися треті особи? Є приклади судових рішень, які визнають право на застосування ставки 0 відсотків платниками податків, які при виконанні робіт (послуг), пов'язаних з експортом, залучали третіх осіб. Наприклад, в Постанові ФАС Поволзької округу від 25.01.2007 у справі N А55-8549/06-53 суд дійшов висновку, що пп. 2 п. 1 ст. 164 НК РФ не ставить право платника податку на застосування податкової ставки 0 відсотків у залежність від здійснення послуг власними силами без залучення сторонніх організацій. Далі суд зазначив, що НК РФ прямо передбачає застосування податкової ставки 0 відсотків при експедируванні імпортованих в Російську Федерацію вантажів. А відповідно до ст. 805 ГК РФ, якщо з договору транспортної експедиції не випливає, що експедитор повинен виконати свої обов'язки особисто, він має право залучити до виконання своїх обов'язків інших осіб.

Аналогічні висновки містять: Постанова ФАС Поволзької округу від 10.05.2007 у справі N А55-14268/06, Постанова ФАС Поволзької округу від 14.02.2007 у справі N А55-

9936/05-51.

Розглянемо ще два схожих рішення суду. У Постанові ФАС Поволзької округу від 22.08.2006 у справі N А12-2917/2006 суд вказав, що за умовами контракту обов'язок з перевезення товару лежала на постачальнику, але при цьому специфіка вантажу, що транспортується (рідкий азот) вимагала спеціальних умов перевезення, тому залучення третіх осіб, які можуть забезпечити безпечне перевезення товару, суд визнав правомірним. А в Постанові ФАС Далекосхідного округу від 01.11.2006, 25.10.2006 N Ф03-А73/06-2/3301 у справі N А73-13048/2005-19 суд вказав, що при виконанні визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням лісу і лісоматеріалів у власних вагонах або орендованих платформах на експорт залізницею, послуги з транспортування та супроводу лісових вантажів, надані третьою особою експортеру, оподатковуються за ставкою 0 відсотків.

75

« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =

енциклопедія  біфштекс  індичка  мус  наполеон