загрузка...

трусы женские купить
Авторське право / Аграрне право / Адвокатура / Адміністративне право / Адміністративний процес / Бюджетна система / Гірське право / Цивільний процес / Цивільне право / Європейське право / Житлове право / Виборче право / Інформаційне право / Виконавче провадження / Історія політичних вчень / Конкурсне право / Конституційне право зарубіжних країн / Конституційне право Росії / Криміналістика / Міжнародне право / Спадкове право / Право власності / Право соціального забезпечення / Право юридичних осіб / Правознавство / Підприємницьке право / Сімейне право / Соціологія права / Судова психіатрія / Судова справа / Митне право / Теорія та історія держави і права / Трудове право / Кримінальне право / Кримінальний процес / Фінансове право / Екологічне право / Ювенальна юстиція / Юридична антропологія / Юридична техніка / Юридична етика
« Попередня Наступна »

1.10. Закони та підзаконні акти

Закон - це нормативний правовий акт, прийнятий вищим законодавчим (представницьким) органом влади або на референдумі, який має вищу юридичну силу і регулює найважливіші суспільні відносини.

У Росії до початку XX в. закон як особлива форма юридичного акту законодавчого органу державної влади, що представляє населення всієї країни, що не була розвинена. Практично всі акти-веління Імператора розглядалися в якості закону і мали силу закону.

Закону притаманні такі ознаки: закон є одним з основних джерел права; приймається певними суб'єктами, які визнаються носіями державного суверенітету (народ або вищий представницький орган влади); має особливий порядок прийняття; регулює найбільш важливі суспільні відносини ; має найвищу юридичну силу. Останнє означає, що: ніхто не вправі скасувати або змінити закон, крім того органу, який його створив; інші нормативні правові акти не повинні суперечити закону; в разі виникнення суперечності між законом і підзаконним актом пріоритет залишається за законом.

На території РФ діють федеральні конституційні закони, федеральні закони, закони суб'єктів Федерації.

Федеральний конституційний закон - це нормативний правовий акт, що визначає початку державного і суспільного ладу, правове становище особи та організації, на основі якого будується і деталізується вся система нормативних актів. Має такі особливості: федеральний конституційний закон розвиває і доповнює положення Конституції РФ; приймається тільки з тих питань, які прямо передбачені Конституцією країни (див.

, наприклад, ч. 2 ст. 56, ч. 3 ст. 87, п. «д» ст. 103, ч. 2 ст. 114, ч. 3 ст. 118, ч. 3 ст. 128); володіє більшою юридичною силою, ніж федеральні закони, закони суб'єктів Федерації; має особливий порядок прийняття, який визначений ст. 108 Конституції РФ; Президент РФ не може відхиляти федеральні конституційні закони, а зобов'язаний їх підписати і оприлюднити (здійснити промульгацію). Федеральний конституційний закон про поправки до глав 3-8 Конституції РФ відрізняється тим, що вступає в силу після схвалення органами законодавчої влади не менше ніж 2/3 суб'єктів РФ (ст. 136 Конституції РФ).

Федеральний закон - це нормативний правовий акт, що приймається і діє в суворій відповідності з федеральним конституційним законом і регламентує певні, обмежені сфери суспільного життя.

Датою прийняття закону вважається день прийняття його Державною Думою в остаточній редакції. Федеральні закони підлягають офіційному опублікуванню протягом семи днів після дня їх підписання Президентом РФ. Набувають чинності одночасно на всій території країни після закінчення 10 днів після дня їх опублікування, якщо самими законами не встановлено інший порядок вступу в силу.

Вищі представницькі органи влади суб'єктів РФ можуть приймати закони з питань, що належать до їх компетенції. Вони не повинні суперечити федеральним законодавством, якщо вжито з предметів спільного ведення Федерації і її суб'єктів, що означено ст. 72 Конституції РФ. Однак, у випадку протиріччя між федеральним законом і нормативним правовим актом суб'єкта РФ, виданим з предметів виняткового ведення суб'єкта (ч. 4 ст. 76 Конституції РФ), діє нормативний правовий акт суб'єкта РФ (ч.

6 ст. 76 Конституції РФ).

Підзаконні нормативні правові акти приймаються на основі та на виконання законів. У літературі вважається, що поняття «підзаконні нормативні правові акти» є збірним, тому що являє собою ієрархію актів, починаючи від вищих органів влади та завершуючи актами місцевих органів влади і управління.

Особливе місце в системі підзаконних актів займають укази Президента РФ. Вони приймаються з питань нормативного характеру, не повинні суперечити федеральної Конституції і федеральним конституційним і федеральним законам. Як правило, набирають чинності одночасно на всій території країни після закінчення семи днів після їх офіційного опублікування.

Уряд РФ на підставі федеральних законів, указів Президента РФ видає постанови і розпорядження. Дані підзаконні акти регулюють відносини в сфері управління. Набувають чинності з дня їх підписання, якщо не встановлено інший термін введення в дію.

Акти міністерств, відомств і державних комітетів відносяться до числа відомчих підзаконних нормативних правових актів. Вони видаються у вигляді наказів, інструкцій, вказівок.

Відомчі акти, що містять норми права, а також зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян, гарантії їх здійснення; а також встановлюють знову або змінюють механізм реалізації цих прав або носять міжвідомчий характер підлягають обов'язковій державній реєстрації в Міністерстві юстиції РФ. Державна реєстрація означає проведення правової експертизи зазначених відомчих актів. Нормативні акти, що пройшла державну реєстрацію підлягають офіційному опублікуванню.

Юридична експертиза і включення до федерального регістр передбачені також для нормативних правових актів суб'єктів РФ. Це, відповідно до Указу Президента РФ від 10 серпня 2000 р. «Про додаткові заходи щодо забезпечення єдиного правового простору Російської Федерації» 19, також покладено на Міністерство юстиції РФ.

Нормативні правові акти регулюють суспільні відносини у певних межах, обмежених часом, простором і колом осіб. Дія нормативного правового акта в часі пов'язане з часом вступу його в дію і моментом втрати їм юридичної сили. Нормативні правові акти стають обов'язковими, тобто набирають законної сили: з моменту їх прийняття (наприклад, постанови Уряду РФ, що містять відомості, що становлять державну таємницю); з часу, зазначеного в самому нормативному акті (наприклад: ст. 45 Федерального закону від 31 травня 2002 р. № 62-ФЗ «Про громадянство Російської Федерації» визначено, що він набирає чинності з 1 липня 2002 р.; таким часом може бути також момент опублікування); з часу зазначеного в спеціальному акті про введення їх в дію (наприклад , Федеральний закон від 24 липня 2002 р. № 96-ФЗ «Про введення в дію Арбітражного процесуального кодексу Російської Федерації» визначив такою датою 1 вересня 2002 за винятком низки положень, про що сказано в самому акті); після закінчення законодавчо встановленого терміну з дня їх опублікування (наприклад, федеральні закони вступають в силу одночасно на всій території Російської Федерації після закінчення 10 днів після дня їх офіційного опублікування).

загрузка...
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
загрузка...

загрузка...
енциклопедія  біфштекс  індичка  мус  наполеон